Wspólnie posprzątajmy jezioro Oleckie Wielkie!

Już w najbliższą sobotę 12 września będzie miała miejsce bardzo ważna akcja sprzątania jeziora Oleckie Wielkie w Olecku! Do wzięcia udziału w akcji zaprasza organizator Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe „Amfiprion”. Będzie to już IX edycja tej ogólnopolskiej akcji. Wszyscy chętni do pomocy proszeni są o zbiórkę w godzinach od 9.45 do 10.30 na przystani LOK w Olecku. O godzinie 10.30 odbędzie się oficjalne przywitanie uczestników akcji.

Do godziny 11.10 planowane jest przydzielenie rejonów do sprzątania poszczególnym grupom i właśnie od 11.10 do 4.30 odbędzie się wielkie sprzątanie zarówno brzegu jak i dna jeziora. Pomiędzy 14.45 a 16.15 omówione będą efekty sprzątania, będzie czas na loterię fantową, zabawy dla dzieci. O godzinie 16.30 nastąpi podziękowanie uczestnikom za udział w akcji i wydany zostanie ciepły posiłek.

O jeziorze

Jezioro Oleckie Wielkie jest jeziorem zlokalizowanym na Pojezierzu Mazurskim, w dorzeczu rzeki Legi. Zachodni brzeg jeziora przylega do Olecka, zaś wschodni do wsi o nazwie Możne. Jest to jezioro typu sielawowego. Uwielbiane przez turystów, mieszkańców okolicznych miejscowości i miłośników wędkarstwa. Jest to wspaniały teren rekreacyjny, dlatego też naprawdę warto o niego zadbać!

W jeziorze występują liczne gatunki ryb takie jak między innymi węgorze, karpie, sumy, szczupaki, okonie, płocie, liny, leszcze, wzdręgi, jazgarze. Na jeziorze rozpoczyna się spływ kajakowy rzeką Legą. Przede wszystkim w Olecku nad brzegiem jeziora znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz ośrodki wypoczynkowe.

Wśród atrakcji turystycznych można wymienić wspaniałą trasę wokół jeziora. Jest to trasa dydaktyczna o nazwie Wiewiórcza Ścieżka, liczy 12 kilometrów, można ją pokonać pieszo lub rowerem. W czasie wycieczki można zatrzymać się przy licznych tablicach informacyjnych.

Kolejną trasą dydaktyczną jest nieco krótsza, bo siedmiokilometrowa trasa o nazwie „Dolina Pluskwianki”. Trasa wiedzie wzdłuż rzeki i kończy się przy jej ujściu do jeziora.

Oczywiście, niewątpliwą atrakcją zwłaszcza w sezonie letnim jest strzeżona plaża. Jest ona doskonale zagospodarowana. Mieszczą się tu molo, zjeżdżalnia wodna, skocznia, wypożyczalnia sprzętu wodnego, siedziba WOPR, bar, smażalnia ryb. Nad jeziorem znajdują się również amfiteatr, skatepark, pole namiotowe i inne strzeżone plaże poza wyżej wymienioną.

Dodaj komentarz